Koszt wydruku materiałów i dokumentów stanowi istotny punkt w budżecie każdego biura, firmy czy nawet osób prywatnych, które wykonują wiele wydruków. Nic dziwnego, że wszyscy szukają oszczędności, które często znajdują wybierając alternatywne tonery, które są znacznie tańsze od oryginalnych.

Producenci drukarek odradzają korzystanie z zamienników, strasząc możliwością uszkodzenia sprzętu, niskiej jakości oraz odmawiając naprawy urządzenia, nawet jeśli usterka nie została spowodowana przez toner. Nie jest to zaskakująca strategia biorąc pod uwagę, jakie zyski osiągają na sprzedaży tuszów i tonerów. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, czy mają rację. Szukając zamiennika na oryginalne tonery (Kielce i inne południowe miasta posiadają spory wybór tuszy i tonerów rozmaitych produktów) warto wiedzieć, czego można się spodziewać po zakupie.

toner do drukarki

Z jednej strony oryginalne tonery podlegają pewnym normom jakości i często są rezultatem najnowszych osiągnięć technologicznych producentów. Z drugiej strony tonery alternatywne często produkowane są przez te same firmy, które tworzą części do tonerów oryginalnych, podobnie sprawa ma się z wykorzystywanym tuszem. Niejednokrotnie zamiennik jest tej samej jakości co oryginał lub nawet go przewyższa pod względem np. wydajności, zdarzają się jednak również buble, przez które powstaje mniej wydruków niż zakładano, a przy tym są one niższej jakości i łatwo się rozmazują. Czasem jest to loteria, ale istnieje spora grupa producentów zamienników, którzy cieszą się uznaniem wśród klientów. Niektórzy z nich podkreślają, że nawet w przypadku zamiennika niskiej jakości i mniejszej ilości wydruków wciąż jest to bardziej opłacalne (ze względu na różnicę w cenie) niż stosowanie oryginalnych tonerów.