Grawerowanie jest niezwykle popularnym sposobem na wrycie kawałka siebie w dany przedmiot. Zwykle przedmioty z odpowiednim grawerunkiem darzymy zdecydowanie większym sentymentem i dużo ciężej nam się ich pozbywać, a szczególnie jeśli były one prezentem od jakiejś osoby. Dla wielu osoby jest to pewnego rodzaju więź między osobą dającą, a obdarowywaną, przedmiot obdarzony cząstką duszy osoby dającej.

Co wiemy o grawerowaniu laserowym?

grawer laserowy Dla innych znaczenie mają same wyryte w takim obiekcie słowa, a inni z kolei traktują to jako podkreślenie ich własności. Graweruje się ogromną ilość przedmiotów różnego rodzaju, jednak zdecydowanie najczęściej są to artykuły piśmiennicze, dodatki takie jak naszyjniki, spinki, zegarki, pierścionki, czy bransoletki. Zwykle jest to więc przedmiot noszony przy sobie, który ma jakąś wartość i jest stale przy noszącym. Do niedawna wiele grawerunków było jeszcze robionych za pomocą metody tradycyjnej, która jest bardzo powolna i wymaga wprawionej reki by uzyskać zamierzony i po prostu przyjemny dla oka efekt. Osobę taką obdarza się pewnego rodzaju dozą zaufania, gdyż może ona zniszczyć taki przedmiot rysując go, czy powodując ukruszenie materiału. Jednak w ostatnich czasach bardzo mocno na popularności zyskuje grawerowanie laserowe, które cechuje się tym, że ma zdecydowanie mniejszą szansę na uszkodzenie przedmiotu grawerowanego. Do tego pozwala ono na grawerowanie większej ilości materiałów, których oznaczyć sposobem tradycyjnym nie można.

grawer laserowy na tabliczkachBardzo popularny jest chociażby grawer laserowy na tabliczkach pamiątkowych lub prezentowych. Można to nazwać bardziej zaawansowaną formą tradycyjnej, papierowej kartki z życzeniami, która większości ludzi już zdecydowanie zdążyła się przejeść. Tabliczki tego typu są bardzo oryginalne i trwałe, co pozwala na dłuższe zachowanie wspomnień z wydarzenia, z okazji którego takową się otrzymało. Najczęściej wykonywane są z takich materiałów jak pleksiglas, czy drewno. Oba te materiały są trwałe i można je ukształtować praktycznie w dowolny sposób. Jednak sprawa ich grawerowania nie jest już taka prosta, zarówno plexi, jak i drewno nie za bardzo lubią się z tradycyjną grawerką. W obu tych przypadkach istnieje spore ryzyko stworzenia odprysków, zarysowań i postrzępienia krawędzi. Szczególnie jeśli drewno jest twarde, a pleksiglas po zarysowaniu może utracić przezroczystość. Z kolei grawerowanie laserem jest kompletnie bezpieczne, gdyż nie ma on żadnego bezpośredniego, mechanicznego kontaktu z powierzchnią przedmiotu grawerowanego. Dodatkowo przedmioty tego typu, jak na przykład tabliczki są stosunkowo duże, a grawer ręczny zajmuje sporo czasu i jego koszt znacząco by wzrósł przy takim rozmiarze. Grawerowanie komputerowe za pomocą lasera nie potrzebuje udziału człowieka, a zatem jest to proces znacznie szybszy i dokładniejszy, gdyż maszyna się nie męczy i nie zniechęca.

Jedyna wymagana ingerencja człowieka to wgranie odpowiedniego wzoru, oraz włączenie maszyny. Proces ten jest znacznie szybszy, tańszy i bezpieczniejszy. Dlatego też grawerowanie laserowe staje się bardzo popularne w ostatnich latach.