Duże drukarnie są wyposażone w wiele różnych maszyn poligraficznych, które są niezbędne podczas produkcji książek czy czasopism. Wśród nich wymienia się między innymi te, które pozwalają na falcowanie papieru – czyli jego jedno- lub wielokrotne składanie.

Falcerki w drukarni umożliwiają wybór proporcji

Najczęściej na pół, ale falcerki drukarskie umożliwiają też wybranie innej, dowolnej proporcji – na przykład poprzez trzykrotnie złożenie arkusza możemy uzyskać szesnastostronicową składkę. W ofertach producentów znajdują się też urządzenia mniejsze przeznaczone do mniejszych drukarni i agencji reklamowych oraz do użytku domowego. Takie falcerki opierają się często na systemach podciśnieniowego pobierania papieru. Dzięki tej technologii możliwe jest zredukowanie gromadzących się pomiędzy arkuszami ładunków elektrostatycznych, co sprawia, że podawanie papieru odbywa się szybko i w sposób spójny. Według producentów, urządzenia tego typu charakteryzują się prędkością przetwarzania o wysokości 260 arkuszy na minutę, niezależnie od wybranego sposobu falcowania – tutaj obok standardowego pojedynczego falcowania, bardzo często wybiera się falcowanie, które pozwala na złożenie arkusza w „zetkę” lub jej połowę, skrzydełko lub w list.

falcerki drukarskieWśród pozostałych maszyn introligatorskich, których nie może zabraknąć w żadnej drukarni, wymienić można gilotyny do cięcia, wiertarki do papieru, okrawaki do naroży, utrząsarki oraz linie do broszur. Te ostatnie służą do zagniatania grzbietów zszytych broszur, dzięki którym okładka nie odstaje, a my zyskujemy profesjonalny wygląd broszury. Niektóre urządzenia nowszej generacji umożliwiają także zadrukowywanie tekstu na grzbiecie broszury. Utrząsarka do papieru służy do wyrównywania arkuszy w stosie, co pozwala na ich precyzyjną dalszą obróbkę. Dzięki okrawakom do naroży możemy zaokrąglać narożniki zeszytów czy kołonotatników. Maszyny tego typu wyposażane są w wymienne ostrza, dzięki którym w prosty sposób możemy zmienić kształt okrawanego naroża. Ponadto dzięki dociskom możemy jednorazowo okrawać zeszyty o łącznej szerokości 420 mm. Do uzyskania wkładów do segregatora konieczne będzie zastosowanie wiertarki do papieru.

Maszyny tego typu pozwalają na wykonanie otworów o średnicy od 3 do 9 mm, jednorazowo wiercenie obejmuje nawet 1000 kartek o gramaturze 80gsm. Wspomniane wcześniej gilotyny do papieru zapewniają precyzję cięcia nie tylko papieru, ale i cienkiej blachy. Wyposażając drukarnię, warto wybierać maszyny poligraficzne od sprawdzonych producentów – nawet te używane będą sprawdzać się lepiej niż maszyny, o których producencie nie mamy żadnych rzetelnych informacji.