W ciągu wieków zmieniało się pismo. Nie chodzi mi tutaj o pismo ręczne, ale o drukowane. Drukowanie jest to działka, którą zajmuje się poligrafia.

Druk katalogów to mnogość technik

druk katalogówPolega na tym, że tekst zostaje automatycznie skopiowany na papier lub inne materiały. Nie musi to być tez sam tekst, ale i graficzne obrazki. Każda drukarnia ma do dyspozycji różne techniki drukowana. Podstawowymi technikami jest druk cyfrowy, offsetowy, sitodruk oraz solwentowy. Jest to taki ogólny podział, ponieważ techniki można dzielić także według innych kryteriów. Wszystko zależy od tego, o jakim drukowaniu mamy do czynienia, ponieważ wiemy, że może to być drukowanie zwykłych tekstów na kartkach A4, drukowanie na tekstyliach, druk folderów lub druk wielkich arkuszy papierowych w kolorze lub na czarno-biało. Druk cyfrowy, to głównie drukowanie zwykłych tekstów na białym papierze. Wykonywany jest bardzo szybko i jest związany z małym nakładem. Przeciwieństwem jest drukarnia offsetowa. Tam robione są duże nakłady papieru lub innych materiałów, które bedą drukowane. Można tam drukować niemal wszystko na przykład pudełka do herbaty, woreczki do chipsów lub naklejki na słoiki. Z drukarni takiej często korzystają firmy, które potrzebują zrobić druk folderów. Jeżeli ktoś potrzebuje materiały drukowane odporne czynniki szkodliwe, to warto jest zrobić druk solwentowy. Są to głównie banery zewnętrzne, siatki na drzwi, okna i na pojazdy, wodoodporne plakaty. Sitodruk jest drukiem uniwersalnym, ponieważ można dzięki niemu można drukować na różnych materiałach. Na parasolach, na metalu i tworzywach sztucznych. Istnieje dużo więcej różnych rodzajów druków. Może to być druk robiony technik,ą elektrostatyczną, bezfarbowy, przy użyciu związków chemicznych, przy użyciu wysokiej temperatury, wypukły i płaski. Jeżeli chcemy zrobić druk katalogów z Krakowa, to można oczywiście skorzystać z wielu technik, ale polecam tradycyjny druk cyfrowy lub ewentualnie przy dużych nakładach offsetowy. Są niektórzy fanatycy – artyści, którzy lubują się w różnych artystycznych technikach druków. Może to być linoryt, monotypia, miedzioryt lub druk sitowy. Bardzo często w muzeach możemy zobaczyć tego tupu druki artystyczne. Szczególnie w Krakowie wiele jest miejsc, gdzie taki druk jest dostępny. Warto podejść i zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości.

Kiedyś nawet druk książek był robiony w specjalnych artystycznych technikach. Mogę nawet powiedzieć, że kiedyś książki były pisane odręcznie. Sadzę, że rękopis jest bardzo ciekawą formą pisma. Druk można dzielić również na arkuszowy i zwojowy, na jednostronny lub dwustronny, na jednobarwny i wielokolorowy.